Takiej kawiarni jeszcze nie było: Starbucks w lokalu ze starych kontenerów

Kawiarnie sieci Sturbucks od dłuższego czasu starają się podążać z duchem ekologii i dbać o środowisko, zarówno podczas budowy nowych lokali, jak i rozwiązań stosowanych w kawiarniach.

Sturbucks zapowiada, że do 2020 roku zupełnie zrezygnuje z używania słomek do napojów. Będą one zastępowane słomkami papierowymi lub biodegradowalnym plastikiem. Trend rezygnacji ze słomek widoczny jest w wielu restauracjach i kawiarniach, a nawet wśród użytkowników, którzy nie chcą korzystać ze słomek, aby zadbac o środowisko. 

Sturbucks na poważnie potraktował dbanie o naszą planetę i postanowił udowodnić, że z materiałów wtórnych można zbudować ciekawy architektonicznie, nowoczesny lokal. W mieście portowym w Tajwanie stanął niezwykły budynek wykonany ze starych kontenerów.  

Twórcą projektu jest japoński architekt Kengo Kuma, który postanowił, że za pomocą ułożenia 29 kontenerów nawiąże do buddyjskich wież sakralnych - pagód. 

Budynek jest jednocześnie nowoczesny, jak i nawiązujący do starożytnej azjatyckiej archtektury. Założeniem było, aby w kawiarni było dużo naturalnego światła, stąd zaprojektowano duże okna. Takie rozwiązanie ma na celu oszczędności na prądzie elektrycznym. Mimo wykorzystania starych kontenerów, środek lokalu jest niezwykle przytulny - stylowe meble, miękkie fotele, modny styl minimalistyczny.

fot: starbucks.com

Galeria